Zurich Marató de Barcelona rozgrywany jest od 1978 roku, kiedy to jeszcze nazywał się Katalońskim Maratonem (Marató de Catalunya).

Co roku na królewskim dystansie w marcu w Barcelonie melduje się zawsze ponad 10 000 tysięcy uczestników.

W ostatnich latach w tym biegu wśród mężczyzn i kobiet zwyciężali zawodnicy z Kenii i Etiopii. Ostatnim Europejczykiem, który minął metę jako pierwszy z czasem 2:10:53 był Hiszpan Alberto Juzdado w 2003 roku, a wśród kobiet Szwedka Josephine Ambjörnsson, która triumfowała 4 lata temu z czasem 2:45:31

Start i meta maratonu usytuowane są przy Plaça Espana, niedaleko La Font màgica. Trasa przebiega po płaskim terenie i obfituje w piękne widoki, ponieważ wytyczona jest w ten sposób, aby pokazać najważniejsze i najbardziej atrakcyjne punkty w mieście. W przyszłym roku już na szóstym kilometrze biegacze oraz kibice będą mogli podziwiać Camp Nou, a także między innymi Sagrada Familia, Arc de Triomph czy Port Olimpic.

 

Oficjalna strona

http://www.zurichmaratobarcelona.es/eng/

 

Trasa maratonu 

 

 

13 marca 2016 roku będziemy nieco uważniej spoglądać w kierunku Barcelony, gdyż Fan Club Barça Polska wystawia swoją reprezentację. Koledzy są amatorami, ale jednocześnie wielkimi pasjonatami biegania.

Będziemy im towarzyszyć w drodze do startu podglądając przez ostatnie miesiące jak trenują.

 

Fan Club Barça Polska podczas maratonu reprezentować będą następujący jego członkowie:


 
Sebastian – w Fan Club Barça Polska od 2009 roku.
Aktywny wielbiciel piłki nożnej w którą gra od dziecka. Ze względu na kontuzję więzadeł musiał poszukać dla siebie innej aktywności sportowej. Tak zaczęła się jego przygoda z bieganiem, która trwa nieprzerwanie od 2014 roku.
Pierwszy cel, jaki wyznaczył sobie Seba to ukończenie Biegu Fiata na 10km. Udało się z czasem 45:17, który jest do tej pory jego rekordem.Sebastiana możecie spotkać podczas biegów na Śląsku czy w Małopolsce. W tym roku udało mu się zawitać nawet do Warszawy na Bieg Powstania Warszawskiego zaliczany do Warszawskiej Triady Biegowej. Jak mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc po drodze pojawiła się chęć wystartowania w maratonie. Barcelona stanowiła naturalny wybór i jest jednocześnie połączeniem kilku pasji. Oprócz piłki oraz biegania Sebastian, chodzi po górach, pływa, gra w tenisa. Od grudnia trenuje siłowo pod kątem przygotowania do swojego debiutu w maratonie.

Marcin - w Fan Club Barça Polska od siedmiu sezonów.
Zawsze interesował się sportem, jak większość małych chłopców kopał piłkę na podwórku z kolegami, a także grał w kosza. Jednak dopiero od zeszłego roku całkowicie pochłonęło go bieganie. Biega regularnie trzy razy w tygodniu.
Ulubionym dystansem Marcina jest bieg na 10km, ale ma także za sobą kilka półmaratonów. Marcin prowadzi typowo sportowy tryb życia do, którego namawia także wszystkich wokoło służąc dobrymi radami.
Marcina możecie spotkać podczas biegów głównie w województwie łódzkim.

Paweł - w Fan Club Barça Polska od 3,5 roku.
Paweł biega od pięciu lat. Ma za sobą między innymi biegi w Toruniu czy Poznaniu i właśnie w Poznaniu lub okolicach możecie go ostatnio spotkać.
Jak widać na załączonych poniżej zdjęciach Paweł nie opuszcza treningu siłowego, który jest niezwykle istotny dla biegacza.
Oprócz biegania jego pasją jest piłka nożna.

Marek – członek FCBP od 6 lat.
Marek od siódmego roku życia trenował piłkę nożną w kilku niewielkich klubach w swojej okolicy. Nękany ciągłymi urazami stawów skokowych i kolanowych przerwał treningi, grając aktualnie tylko sporadycznie w gronie znajomych czy na turniejach FCBP Cup.
Po pół roku przerwy od regularnej aktywności fizycznej i przybraniu kilku niepożądanych kilogramów w lutym 2014 roku rozpoczął przygodę z bieganiem. Zaczęło się od dystansów 5-7km po 2 razy w tygodniu a z biegiem czasu treningi wydłużały się i pojawiły się pierwsze starty w zawodach, głównie na dystansie 10km gdzie praktycznie z każdym biegiem poprawiał swoją życiówkę, która aktualnie wynosi 39:39 z Biegu Fiata w maju 2015r. Z dystansem półmaratonu zmierzył się tylko 2 razy uzyskując podczas 1. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego czas 1:33:31.
Najświeższym „osiągnięciem” Palara jest debiut na dystansie maratonu z czasem 3:35:40 podczas 16. PKO Poznań Maratonu w październiku 2015r.
Wraz z początkiem listopada podjął się przygotowań do maratonu w Barcelonie. Jego plan treningowy przewiduje 4 treningi biegowe w tygodniu oraz dodatkowe treningi siłowe.


Zdjęcia naszych reprezentantów