Zurich Marató de Barcelona rozgrywany jest od 1978 roku, kiedy to jeszcze nazywał się Katalońskim Maratonem (Marató de Catalunya). Zatem w 2020r. będziemy świadkami 42. edycji tej imprezy.

Co roku na królewskim dystansie w marcu w Barcelonie melduje się zawsze ponad 10 000 tysięcy uczestników.

W ostatnich latach w tym biegu wśród mężczyzn i kobiet zwyciężali zawodnicy z Kenii i Etiopii. Ostatnim Europejczykiem, który minął metę jako pierwszy z czasem 2:10:53 był Hiszpan Alberto Juzdado w 2003 roku, a wśród kobiet Szwedka Josephine Ambjörnsson, która triumfowała 4 lata temu z czasem 2:45:31

Start i meta maratonu usytuowane są przy Plaça Espana, niedaleko La Font Màgica. Trasa przebiega po płaskim terenie i obfituje w piękne widoki, ponieważ wytyczona jest w ten sposób, aby pokazać najważniejsze i najbardziej atrakcyjne punkty w mieście. Już na szóstym kilometrze biegacze oraz kibice będą mogli podziwiać Camp Nou, a w dalszej części trasy między innymi Sagrada Familia, Arc de Triomph czy Port Olimpic.

W maratonie podczas pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 roku biegło siedemnastu mężczyzn, metę przekroczyło dziewięciu. Wygrał Grek Spiridon Louis z czasem 2:58:50. Co ciekawe trzeci na mecie również Grek Spiridon Belokas został zdyskwalifikowany za przejechanie części trasy wozem konnym :). Od tamtego wydarzenia wiele się zmieniło, a maraton odbywa się na każdym kontynencie i w wielu większych znanych nam miastach.

Nas tradycyjnie najbardziej interesuje ten, który w marcu gości w stolicy Katalonii tj. Zurich Marató de Barcelona. W 2020 roku data barcelońskiego maratonu przypada na 15 marca i będzie to 42. edycja tego wydarzenia.

  Czytaj więcej